Bidenomik’te bu hafta: Durgunluktan bahsedelim

Geçen hafta, kendimizi bir resesyona sokmak için o kadar çok uğraştığımızı ve şimdi ekonomiyi çökertmemiz ve bunu bitirmemiz gerektiğini söyledim.

Herkes beni dinledi!

Gelirler, harcamalar, özel yatırım ve imalat faaliyetlerindeki beklenmeyen yavaşlamalar, ikinci çeyrek için GSYİH büyümesinin pozitif yerine negatif olacağı yönündeki merak uyandıran olasılığı artırdı. Sadece birkaç gün içinde, bu yeni veriler Atlanta Federal Rezerv’in GSYİH Şimdi tahminini 30 Haziran’da sona eren ikinci çeyrekte %0.3 büyümeden %2.1 düşüşe çevirdi. GSYİH ilk çeyrekte %1,6 düştü, bu nedenle Atlanta Fed tahmini doğruysa, şimdi art arda iki çeyrek küçülen GSYİH’mız olacak. İkinci çeyrek GSYİH büyümesi için resmi rakamlar 28 Temmuz’da geliyor.

Daralan GSYİH’nın arka arkaya çeyrekleri, durgunluğun popüler tanımıydı. Bir resesyonun başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini resmi olarak belirleyen grup, Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER), artık daha geniş bir tanıma sahip: “Ekonomik faaliyetlerde ekonomiye yayılan ve birkaç aydan fazla süren önemli bir düşüş. ” Ancak ekonomi üst üste iki çeyrek küçülürse, bu NBER’in tanımını karşılayabilir ve şu anda bir durgunluk içinde olabiliriz. “Bu (gayri resmi olarak) bir durgunluk!” ekonomist Ed Yardeni 30 Haziran tarihli bir araştırma notunda açıkladı.

Bu harika olurdu! Durgunluklar genellikle gizlice ortaya çıkar ve hız yerine doğruluğa öncelik veren NBER, genellikle bir durgunluğun başlangıç ​​tarihini çok sonraya kadar belirlemez. Örneğin, “Büyük Durgunluk”, işsizlik oranının oldukça düşük %5 olduğu Kasım 2007’de başladı. Ancak o zamanlar bunu kimse bilmiyordu. NBER, 2008 mali çöküşünün epik bir yıkımın devam ettiğini herkese açıkladıktan sonra, bir yıl sonrasına kadar bu durgunluk olarak adlandırmadı.

[Follow Rick Newman on Twitter, sign up for his newsletter or send in your thoughts.]

HİÇBİR ŞEKİLDE HİÇBİR ŞEKİLDE bir resesyonda olmadığımızı tartışmak için güçlü bir neden var: Sıcak işgücü piyasası. İşsizlik oranı Ocak ayındaki %4’ten şimdi %3,6’ya düştü ve bu da 52 yılın en düşük seviyesi olan %3,5’e yakın. ABD ekonomisinde hala işsizlerin iki katı kadar iş olanağı var. 1948’den bu yana, bir durgunluğun başlangıcında işsizlik oranı hiç düşmedi. Normalde yükselir, çünkü işletmeler yavaşlayan bir ekonomiden endişelenir ve işe alımları durdurur.

Yine de, şu anda ABD ekonomisinde olanlarla savaş sonrası bariz bir paralellik yok. 1970’lerde ve 1980’lerin başında, şimdiki gibi yüksek enflasyon vardı. Ancak modern tarihte hiçbir zaman COVID pandemisinin ve onun arz ve talebin dramatik çarpıklıklarının bir benzeri olmadı. Pandemi sırasında belirli mal türlerine yönelik tüketici talebi arttı, aynı zamanda tedarik zinciri kesintileri bu malları daha da kıt hale getirdi. Sonuç: enflasyon.

Havaalanı yönetim kurulu panelinde iptal edilen uçuşlar

Ancak mallara olan talep yumuşadıkça ve Amerikalılar artık hava yolculuğu gibi hizmetlere harcama yaptığından, bu durum şimdi diğer yöne kayıyor. Mallardan hizmetlere enflasyon düşüyor ve artık hizmet sektöründe ciddi kıtlıklar var, bu yüzden yeterli işçiye sahip olmayan havayolları uçuşları iptal ediyor ve yolcuları mahsur bırakıyor.

Enerji fiyatları, ekonomik modellerin kısa devreye girmesine neden olan bir diğer jokerdir. Benzin ve diğer enerji fiyatları, büyük ölçüde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle rekor seviyelere yakın. Bu, üretim ve nakliye için enerji gerektiren gıda, mamul mal ve diğer ürünlerin maliyetini artırıyor. Ancak aynı yüksek fiyatlar, insanların fiyatların çok yüksek olması nedeniyle alımlarını kısmalarına neden olan “talep yıkımına” neden oluyor. Bu… durgunluk.

Bu arada Federal Rezerv agresif bir şekilde ekonomiyi yavaşlatmaya çalışıyor ve Fed Başkanı Jay Powell bile Fed’in işleri batırıp çok ileri giderek resesyona neden olabileceğini söylüyor. Olsa bile, Powell, enflasyonu mevcut %8,6 seviyesinden aşağı çekmek için ödenmesi gereken adil bir bedel olduğunu söylüyor.

Şimdiye kadarki en iyi durgunluk?

Ama zaten bir durgunluk içindeysek, şimdiye kadarki en iyi durgunluk olabilir, çünkü bir şekilde herhangi bir işi kaybetmeden bir gerilemeyi başardık. Bu eşi görülmemiş bir şey olurdu ama kim bilir belki de baş döndürücü bir başka COVID çarpıtması olabilir. Durgunluklar genellikle acı verici ama erdemlidir, çünkü aşırılıkları sıkarlar ve ekonomideki buharı çekerler, istikrarsızlaştırıcı ekonomik güçleri tekrar dengeye getirirler. Ağrı tipik olarak birçok kayıp işi içerir. Belki de bu seferki acı, yüksek bir işsizlik oranı yerine 5 dolarlık gazdır. İnsanlar işlerini sürdürürler, fiyat artışları ücret artışlarını aştığı için paraları daralır.

Hala yavaşlamayı kabul eden ancak bunun bir durgunluk anlamına gelmediğini düşünen pek çok ekonomist var, en azından henüz değil. Ancak tüm ekonominin ne kadar tuhaf hale geldiği göz önüne alındığında, bu sefer seyircinin gözünde bir durgunluk olabilir. Resmi atamanın gerçekten sadece bilgili uzmanların fikir birliği görüşü olduğu göz önüne alındığında, başlamak biraz özneldir.

Şimdi ve burada bir durgunluk Biden’a yardımcı olabilir mi? Kesinlikle. Biden, enflasyonu ehlileştirmek için tek başına yapabileceği neredeyse hiçbir şey olmadığı için ekonomiyi sallıyor ve birçok Amerikalı için ekonomi şekilsiz bir kötülük bloğu gibi görünüyor. Biden seçmenlere ‘Evet, resesyondayız’ diyebilirse, ‘Belki yakında bu durgunluktan çıkabiliriz’ diyebilir.

Başkanların anlatılarını etrafında inşa etmek için tetikleyici noktalara ihtiyacı var. Biden, son zamanlarda, ekonomideki her istatistiksel gelişmeyi reddeden, toplanmayan kafa karıştırıcı bir veri kütlesine ve tüketici sıkıntı noktalarına sahipti. Biden için, bir durgunluğun “kaçınılmaz” olmadığı konusundaki savunmacı ısrarındansa, resesyonun yakında sona ereceğinden bahsetmek daha iyi olacaktır.

Seçmenlerin her şeyden çok görmesi gereken şey, enflasyonun tersine döndüğünün somut kanıtı. Bir galon gazın ve bir somun ekmeğin gerçek zamanlı olarak ne kadara mal olduğunu bildiklerinden, bunu insanlara söylemek için bir ekonomistler komitesi gerekmez. Durgunlukların genellikle bu etkisi olur, çünkü tüketiciler ve işletmeler korkar ve talep kurur, bu da fiyatları düşürür. Şu anda bulunduğumuz yer buysa, şimdiye kadarki en hoş durgunluk olabilir.

İş ve para ile ilgili siyaset haberleri için tıklayın

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun

için Yahoo Finance uygulamasını indirin Elma veya Android

Yahoo Finance’i takip edin heyecan, Facebook, Instagram, Flipboard, LinkedInve Youtube

Leave a Comment

Your email address will not be published.