GameStop, CFO’sunu kovdu ve personeli kesmek istiyor

Şirketin değişken hisse senetleri Cuma günü piyasa öncesi işlemlerde %5 düştü. Hisse, şirketin dörde bir hisse bölünmesini planlamasının ardından Perşembe günü %15 arttı.
Oyun Durdur (GME) CFO Michael Recupero’yu işten çıkarmak için, iş sözleşmesine göre bunun “sebepsiz” olduğunu söylemek dışında bir neden vermedi. Yine de, bir şirketin üst düzey bir memurun şirkete ayrıldığını söylemek yerine kovulduğunu ifşa etmesi alışılmadık bir durumdur.

Baş Muhasebe Sorumlusu Diana Saadeh-Jajeh, şirketin yeni CFO’su oldu.

Şirket işten çıkarmayı açıklamış olsa da, personelini işten çıkarma planları yapılmadı. Şirket, CEO Matt Furlong tarafından personele gönderilen bir nottan bahseden birkaç medya haberinde bildirilen işten çıkarma planları hakkında yorum taleplerine yanıt vermedi.

Furlong notta, “2021’de ve 2022’nin ilk yarısında 600’den fazla kurumsal işe alım yaptıktan sonra, dönüşüm ihtiyaçlarımızı daha iyi anlıyoruz” dedi. “Bu, bizi birkaç kurumsal departmanda doğru personel sayısına göre konumlandırdı.”

Bir şirket dosyasına göre GameStop, 2021 boyunca Seattle, Boston ve Pembrook Pines, Florida’da “yetenek çekme çabalarının bir parçası” olarak ek şirket ofisleri açtı. Mart ayında GameStop, yılın zamanına bağlı olarak dünya çapında 12.000 tam zamanlı çalışanı ve 14.000 ila 28.000 yarı zamanlı çalışanı olduğunu bildirdi.

Planlı işten çıkarmalar, şirketlerde giderek artan personel kesintileri eğiliminin bir parçası. Çalışma Bakanlığı’nın son iş raporlarına göre, işverenler açık pozisyonları doldurmak için ihtiyaç duydukları işçileri bulmak için çabalarken, genel işten çıkarmalar ve işten çıkarmalar rekor düşük seviyelere düştü.

Ancak ABD ekonomisinin resesyona girebileceğine dair artan endişeler de var ve bazı işverenler personeli azaltıyor. Outplacement firması Challenger, Gray ve Christmas’a göre, ABD merkezli işverenler, Mayıs ayındaki 20.700 işten çıkarma duyurusuna göre %57’lik bir artışla Haziran ayında 32.500 kişiyi işten çıkarma planlarını açıkladılar.

GameStop, en son çeyreğinde 158 milyon dolar kaybetti ve bu, bir önceki yıldaki 67 milyon dolarlık kayıptan daha kötü. Ocak ayında sona eren mali yılda, 2021 yılının Ocak ayında sona eren mali yılda 215 milyon dolarlık zarara kıyasla 381 milyon dolar kaybetti.

Bu kayıplara rağmen, GameStop, hisseleri hırpalanmış bir hisse senedi üzerine bahis yapan çok sayıda bireysel yatırımcı tarafından yönlendirilen bir şirket olan sözde mem hissesinin en uç örneklerinden biri olarak ünlendi. GameStop düzenli olarak para kaybetmiş olsa da, sonraki haftalarda bu kazançların çoğunu geri vermeden önce, 2021’in ilk haftalarında hisselerini yaklaşık %2,500 artıran bir grup yatırımcının gözdesi haline geldi. Geçen yılın başlarında hisse fiyatındaki bu gerilemeye rağmen, hisse senedi 2021’i yıl için %688 artışla kapattı.

Ancak 2022, GameStop hissedarları için o kadar iyi olmadı ve hisseler Perşembe günü hisse fiyatlarındaki artıştan önce bu yıl şimdiye kadar yaklaşık %21 düştü. Bu bir günlük kazançla bile, hisseler Cuma günkü piyasa öncesi satıştan önce yıl için %9 düştü.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published.